Ανώτερος του Άγιαξ ο ΑΠΟΕΛ παρά την “λευκή” ισοπαλία

Ο ΑΠΟΕΛ έβαλε δύσκολα χθες το βράδυ στον Άγιαξ μέσα στο ΓΣΠ, με τους Κύπριους μάλιστα να έχουν και δοκάρι με τον Μεκρή. Τελικό σκορ 0-0.

Παρά την “λευκή” ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε ότι είναι “σκληρό καρύδι” χάνοντας σημαντικές “κλασσικές” ευκαιρίες στον χθεσινό πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τα playoffs του Champions League. Σπουδαιότερη φάση για τους γηπεδούχους ήταν η καρφωτή κεφαλιά του Μεκρή στο 57ο λεπτό, που κατέληξε στο δοκάρι.

Ο Άγιαξ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με τον Τάντις και τον Βαν Ντε Μπεκ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο Αίαντας έμεινε με δέκα παίκτες στο 80ο λεπτό, λόγω αποβολής του Μαζράουι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.