Επίδειξη δύναμης του ΠΑΟΚ κόντρα στην Κλουζ με “φιλική” πεντάρα!

Στη Ρουμανία ως επίσημος καλεσμένος της Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ βρέθηκε ο ΠΑΟΚ που «χάλασε» την γιορτή των γηπεδούχων για τα 100 χρόνια από την ίδρυση της ομάδας τους, σημειώνοντας πέντε τέρματα!

Επιμέλεια: Βασίλης Μπαντής

Ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 0-5, σε μια ξεκούραστη βραδιά που δεν πιέστηκε ουσιαστικά από την αντίπαλη ομάδα. Σκόρερ οι Λημνίος, Πέλκας, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί και Γαϊτανίδης.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Νίκος Μελίσσας (46’ Ζίβκο Ζίβκοβιτς), Λέο Μάτος (70’ Παναγιώτης Δεληγιαννίδης, 80’ Ενέα Μιχάι) , Βαρέλα (70’ Ίνγκανσον), Άνχελ Κρεσπο (70’ Δημήτρης Χατζηισαΐας), Δημήτρης Γιαννούλης (70’ Ροντρίγκο Σοάρες), Γιόσιπ Μίσιτς (60’ Εργκίς Κάτσε), Ντούγκλας Αουγκούστο (60’ Έλ Καντουρί), Δημήτρης Λημνιός (60’ Πέδρο Ενρίκε), Ντιέγκο Μπίσεσβαρ (60’ Μίροσλαβ Στοχ), Δημήτρης Πέλκας (70’ Αντώνης Γαϊτανίδης), Τσούμπα Άκπομ (70’ Λάζαρος Λάμπρου).

Στο πρώτο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» έδωσαν ρεσιτάλ, βάζοντας τρία όμορφα γκολ. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Λημνιός άνοιξε το σκορ με πανέμορφο τακουνάκι. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει, με τις περισσότερες επιθέσεις να γίνονται από την αριστερή πλευρά, με τον Γιαννούλη και τον Μπίσεσβαρ να συνδυάζονται αρμονικά. Η πίεση απέδωσε καρπούς, με τον Πέλκα να σημειώνει το 0-2 στο 27ο λεπτό από κοντινή απόσταση, έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια του Άκπομ και πάσα «πάρε-βάλε» στον Έλληνα διεθνή. Το τρίτο τέρμα για τον δικέφαλο ήρθε λίγες στιγμές αργότερα και ειδικότερα στο 32ο λεπτό λεπτό, με τον Ντάγκλας Αουγκούστο να πετυχαίνει το «παρθενικό» του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ με πανέμορφο τελείωμα έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» του αντιπάλου τερματοφύλακα. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την Κλουζ να μην έχει «ανησυχήσει» σχεδόν καθόλου την άμυνα των νταμλπούχων Ελλάδας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη Ρουμανία ο Φερέιρα δεν θέλησε να αλλάξει την ενδεκάδα της ομάδας, παρά μόνο τον τερματοφύλακα, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει την θέση του Μελίσσα. Ο ΠΑΟΚ έριξε ρυθμό, ενώ οι Ρουμάνοι προσπάθησαν να απειλήσουν με μάκρυνα σουτ την εστία του Ζίβκοβιτς. Ο Ελ Καντουρί σε μια ανύποπτη φάση έκανε το 0-4, με τον Μαροκινό α κλέβει την μπάλα και να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ στο 77ο λεπτό. Το «κερασάκι στη τούρτα» για τον ΠΑΟΚ έβαλε ο Γαϊτανίδης σημειώνοντας το τελικό 0-5, καθώς σε θέση τετ α τετ στο 82 λεπτό έσκαψε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα βάζοντας το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του σε αγώνα της ομάδας.

Πηγή Φωτογραφίας: Paokfc.gr

Μπορεί να σας ενδιαφέρει

Για να ξέρετε: Την 1η Μαΐου 2018 θα ενημερώσουμε την Πολιτική απορρήτου και τους Όρους χρήσης, ώστε να είναι πιο σαφείς και να καλύπτουν τη νέα νομοθεσία περί προστασίας του απορρήτου στην Ευρώπη. Επιλέξτε Αποδοχή για να μας ενημερώσετε ότι συμφωνείτε με τις αλλαγές. Μάθετε περισσότερα.