Μαρία Σάκκαρη: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open!

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε μία δύσκολη νίκη κόντρα στη Νάο Χιμπίνο με 2-0 σετ και πέρασε στον τρίτο γύρο του Australian Open για τρίτη φορά στην καριέρα της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 7-6 (4), 6-4 της μαχητικής Χιμπίνο και έκλεισε θέση στις «32» καλύτερες του τουρνουά της Μελβούρνης.

Η εικόνα του αγώνα

Ο αγώνας με την Ιαπωνέζα, τενίστρια που είναι στο Νο.103 της παγκόσμιας κατάταξης, μόνο εύκολος δεν ήταν, όπως προαναφέρθηκε, αλλά η Μαρία έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα και παρά και τον μικροτραυματισμό της στο πόδι στο 2ο σετ, πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 43 λεπτά.

Στο 1ο σετ η Σάκκαρη, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 3-0 γκέιμ, δέχτηκε μπρέικ και τελικά το ματς κατέληξε στο τάι μπρεικ. Εκεί η Ελληνίδα τενίστρια ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το σετ, με την Ιαπωνέζα πάντως να της βάζει πολύ δύσκολα.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη και η Χιμπίνο πήγαιναν μαζί, με την Ιαπωνέζα να απαντάει στο μπρέικ της Ελληνίδας και το σκορ να φτάνει στο 4-4. Εκεί η Ελληνίδα που αντιμετώπισε και ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού έβγαλε τρομερή ενέργεια και πέτυχε ακόμα ένα μπρέικ για το 5-4.

Στη συνέχεια, στο δικό της σετ έκανε αυτό που έπρεπε και έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Στον επόμενο γύρο η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μάντισον Κις (ΗΠΑ)-Αράντσα Ρους (Ολλανδία).

Μπορεί να σας ενδιαφέρει

Για να ξέρετε: Την 1η Μαΐου 2018 θα ενημερώσουμε την Πολιτική απορρήτου και τους Όρους χρήσης, ώστε να είναι πιο σαφείς και να καλύπτουν τη νέα νομοθεσία περί προστασίας του απορρήτου στην Ευρώπη. Επιλέξτε Αποδοχή για να μας ενημερώσετε ότι συμφωνείτε με τις αλλαγές. Μάθετε περισσότερα.