Νίκη για την Εθνική στο Κόσοβο

Η Εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στο Κόσοβο, σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του Nations League που έγινε στο γήπεδο της Πρίστινας.

Με δύο πολύ όμορφα γκολ από Λημνιό (2΄) και Σιόβα (51΄) στις αρχές κάθε ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα πήρε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς, μαζί με την Σλοβενία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Τζον Φαν’τ Σχιπ (Φορτούνης, Κουλούρης και Σταφυλίδης) με τον τελευταίο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού στο πρώτο ημίχρονο και τον Σιόβα που πέρασε στη θέση του να σκοράρει ένα υπέροχο τέρμα.

Η ανανεωμένη γαλανόλευκη είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως χαλάρωσε στο φινάλε με συνέπεια να δεχτεί το γκολ της μείωσης από τον Μπερίσα στο 82ο λεπτό και να πιεστεί για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει το διπλό, ολοκληρώνοντας με θετικό απολογισμό αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές εκτός έδρας.

Οι συνθέσεις:

Κόσοβο (Μπερνάρ Σαλάν): Ουικάνι, Χαντερτζιονάι, Αλίτι, Ραχμάνι, Βοϊβόντα (58’ Ρασκάι), Β. Μπερίσα, Ντρέσεβιτς, Χαλίμι (55’ Χαλάνι), Ζενέλι (53’ Μπ. Μπερίσα), Σελίνα, Νούχιου

Στον πάγκο έμειναν: Μούριτς, Μπεκάι, Τάκι, Μπρόϊα

Ελλάδα (Τζον Φαντ Σιπ): Μπάρκας, Γιαννούλης, Σταφυλίδης (40’ Σιόβας), Σβάρνας, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Φορτούνης (60’ Μασούρας), Λημνιός, Μπακασέτας, Κουλούρης (83’ Μάνταλος)

Στον πάγκο έμειναν: Διούδης, Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Μπουχαλάκης, Φούντας, Λαμπρόπουλος, Παυλίδης, Κυριακόπουλος και Τζόλης

Μπορεί να σας ενδιαφέρει

Για να ξέρετε: Την 1η Μαΐου 2018 θα ενημερώσουμε την Πολιτική απορρήτου και τους Όρους χρήσης, ώστε να είναι πιο σαφείς και να καλύπτουν τη νέα νομοθεσία περί προστασίας του απορρήτου στην Ευρώπη. Επιλέξτε Αποδοχή για να μας ενημερώσετε ότι συμφωνείτε με τις αλλαγές. Μάθετε περισσότερα.