Παναθηναϊκός: Μεγάλη νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ

Μια μεγάλη νίκη έναντι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε ο Παναθηναϊκός για την 17η αγωνιστική της Euroleague, με 102-106 μετά από παράταση.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 22 πόντους και 17 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-2, όμως στο 4’ προσπέρασε με 11-6. Στο 6’ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 12-11 και στο 7’ ξέφυγαν με 17-13. Η διαφορά υπέρ της CSKA Moscow έφτασε στο +7 (22-15) στο 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 22-17.

Στο 11’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-21, στο 12’ προσπέρασαν με 23-22, όμως η CSKA Moscow με ένα 4-0 έκανε το υπέρ της 26-23 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου τα ηνία με 34-32 στο 15’ και με 41-34 στο 17’. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 41-40, αλλά στο 19’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 47-42, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 49-45. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 58-47 στο 23’, όμως στο 26’ η CSKA Moscow μείωσε σε 60-59 τρέχοντας ένα σερί 10-0.

Μάλιστα, στο 27’ οι Ρώσοι προσπέρασαν με 63-62 και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ ισόπαλο 69-69. Η CSKA Moscow ξέφυγε με 75-71 στο 31’ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε σε 75-75 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 79-75 στο 33’, το 82-77 στο 35’ και το 87-81 στο 37’. Ωστόσο, με ένα επιμέρους 8-2 οι «πράσινοι» έστειλαν το ματς στην παράταση (89-89). Στο 41’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 94-90 και το 97-92 2,5 λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης. Στα 38,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 102-95 και τελικά έφτασε στη νίκη με 106-102.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89, 102-106

CSKA Moscow (Ιτούδης): Μπολομπόι 3 (1), Τζέιμς 30 (4), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 9 (1), Βόιτμαν 5 (1), Βοροντσέβιτς 7 (1), Χάκετ 24 (5), Κουφός, Χίλιαρντ 2, Κουρμπάνοφ 8 (2), Χάινς 14, Μπέικερ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Ράις 2, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 14, Τζόνσον 6 (2), Μπράουν, Φριντέτ 15 (2), Καλάθης 22 (3), Ουάιλι 6, Μήτογλου 25.

Μπορεί να σας ενδιαφέρει

Για να ξέρετε: Την 1η Μαΐου 2018 θα ενημερώσουμε την Πολιτική απορρήτου και τους Όρους χρήσης, ώστε να είναι πιο σαφείς και να καλύπτουν τη νέα νομοθεσία περί προστασίας του απορρήτου στην Ευρώπη. Επιλέξτε Αποδοχή για να μας ενημερώσετε ότι συμφωνείτε με τις αλλαγές. Μάθετε περισσότερα.