ΠΑΟΚ – Λαμία 3-0

Γκολ και θέαμα στην Τούμπα, με τους «ασπρόμαυρους» να προσφέρουν ένα χορταστικό παιχνίδι στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στην Τούμπα, επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο… χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μίσιτς να πιστοποιεί από νωρίς τις υψηλές πτήσεις που πραγματοποιεί, «εκτελώντας» με μακρινό σουτ εκτός περιοχής τον Βελλίδη, ο οποίος φάνηκε να μην βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Η σκυτάλη δόθηκε στον Λημνιό (6′), ο οποίος μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Γιαννούλη, πήρε τη κεφαλιά, νικώντας κατά κράτος τον αντίπαλό του για το 2-0. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν non stop και πριν την ολοκλήρωση του 15λεπτου, βρήκαν ένα ακόμη γκολ. Αυτήν την φορά, από τον… συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρσκι, ο οποίος πρόσφερε το στιγμιότυπο του αγώνα, σκοράροντας με τακουνάκι μετά από ασίστ του βασικού Στοχ.

Ο Δικέφαλος απέπνεε όρεξη και φρεσκάδα από τα άκρα, έχοντας βοήθειες και από τον άξονα, μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο του α΄ημιχρόνου στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα, να ασκήσουν πίεση και να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, στο πιο ήρεμο απόγευμα για τον Σέρβο.

Με μαζεμένες αλλαγές απάντησε ο Αντωνίου στο β΄ημίχρονο, ψάχνοντας αντίδραση απέναντι στον ΠΑΟΚ, προχωρώντας ακόμη και στην αντικατάσταση του τερματοφύλακα της Λαμίας, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Δικέφαλος φάνταζε μια μόνιμη πηγή κινδύνου, δημιουργώντας διαρκώς φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, έχοντας ακόμη και δοκάρι (76′) με τον Σφιντέρσκι αλλά ο πορτιέρε της Λαμίας με τη βοήθεια και της τύχης πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα, διατηρώντας μέχρι τέλους το 3-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η επανεμφάνιση του αρχηγού του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια αντί του Λημνιού, σηκώνοντας την Τούμπα στο πόδι που είχε στήσει από νωρίς το δικό της πάρτυ…

Πηγή: sdna.gr